20 listopada 2013

JFK. 50. rocznica zabójstwa 35. prezydenta USA

Zapewne o przypadającej 22. listopada 50. rocznicy zabójstwa prezydenta Johna Kennedy'ego usłyszeliście i przeczytaliście już co nieco. Zapewne jeszcze usłyszycie i - jeśli Wam się zechce - przeczytacie tekst czy dwa na ten temat.

Ja chcę Wam dziś pokazać za pomocą fotografii kilka miejsc w Waszyngtonie, które w taki czy inny sposób nawiązują do JFK i jego żony Jackie Kennedy. Na początku lat 60.-tych XX wieku nie było w Ameryce bardziej wpływowej i popularnej pary.


Prezydent John F. Kennedy. Zdjęcie Wikipedia.Jacqueline Kennedy. Zdjęcie Wikipedia.


Dom w dzielnicy Georgetown w Waszyngtonie. To stąd John i Jackie Kennedy przeprowadzili się do Białego Domu. Dziś na domu z zielonymi drzwiami i okiennicami nie ma żadnej tabliczki z informacją kto tu kiedyś mieszkał. Zrobiłam te zdjęcia zaraz po Halloween, stąd te niecodzienne dekoracje.Jackie Kennedy przed domem w dzielnicy Georgetown. Fotografia z wystawy w Newseum


Biały Dom. Państwo Kennedy spędzili w nim prawie trzy lata (od stycznia 1961 roku do listopada 1963). Jackie Kennedy uznała, że rezydencja ma błyszczeć, być wizytówką Ameryki. Prezydent Kennedy był początkowo przeciwny zmianom - wymianie mebli, tapet, zasłon. Bał się, że kosztowna operacja przysporzy mu wrogów i odbije się negatywnie na sondażach. Ale kiedy w 1962 roku Jackie Kennedy osobiście oprowadziła telewizję CBS po wyremontowanych pokojach a program przyciągnął przed telewizory rekordową liczbę widzów (80 milionów) i przyniósł pierwszej damie nagrodę Emmy, prezydent Kennedy pękał już tylko z dumy.Kapitol. Tutaj, u stóp budowli JFK składał ślubowanie (jak każdy prezydent) i to tutaj padły historyczne słowa "Nie pytaj co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju". Na Kapitolu wystawiono też trumnę z ciałem zabitego prezydenta. Hołd oddały mu setki tysięcy Amerykanów.Muzeum Historii Amerykańskiej. Tu znajduje się między innymi suknia, w której Jackie Kennedy wystąpiła na inauguracyjnym balu po zaprzysiężeniu prezydenta.Newseum. W Muzeum Informacji prezentowana jest obecnie wystawa ze zdjęciami i filmami dokumentującymi szczególne momenty z życia JFK oraz to, co działo się w Dallas przed i po jego śmierci. Do specjalnej tablicy można przyczepić karteczkę z informacją o tym, w jaki sposób usłyszało się o śmierci prezydenta i gdzie się wtedy było.


Memorial  Bridge. Most na rzece Potomac oddziela (lub łączy) Waszyngton z pobliskim Arlington, gdzie znajduje się amerykański Cmentarz Narodowy, na którym pochowano prezydenta Kennedy'ego. To przez ten most przeszedł kondukt żałobny.
Cmentarz Narodowy w Arlington. Grób prezydenta Kennedy'ego, pierwszej damy Jackie Kennedy oraz ich dwojga dzieci (Arabella urodziła się martwa, Parick żył niecałe dwie doby) jest wciąż najbardziej odwiedzaną mogiłą na terenie całej nekropolii.2 komentarze:

  1. Piękne, marzy mi się żeby odwiedzić te miejsca które Pani prezentuje na zdjęciach. I dziękuję za tego bloga przez którego mogę te miejsca poznać. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakbym tam była. Dzieki jak zawsze . :)

      Usuń

Dziękuję za wizytę na blogu. Zapraszam też na moje profile na Facebooku i Instagramie.